سامیار با پیشرفت روز به روز صنعت نیاز به کنترل کننده های پیشرفته بوجود آمد. با خدمات مانیتورینگ ، ما می توانیم از وضعیت لحظه ای سرور، سایت، شبکه و Uptime سرور و... با خبر بشویم. سیستم مانیتورینگ به شما کمک می کند که به محض وجود مشکل، شما از آن با خبر بشوید و برای رفع آن اقدام کنید. در واقع این سیستم به معنای کنترل و نظارت بر عملکرد می‌باشد. می توان گفت مهمترین فاکتور تصمیم گیری برای آینده، آمار گذشته است، لذا مدیران برای اتخاذ بهترین تصمیمات نیاز به آمار دقیق و به روز دارند و این سامانه بسیار به روند مثبت فعالیت مجموعه کمک می‌نماید.

سامیار یک برنامه مانیتوریگ با قابلیت تعریف و اتصال دستگاه های مختلف است که وضعیت لحظه ای دستگاه ها و همچنین به روز رسانی فایل‌های دستگاه از مرکز را انجام میدهد.

ویژگیهای سامیار عبارتند از :

نمایش لحظه ای وضعیت دستگاه های تعریف شده در سیستم:

در بخش نمایش لحظه ای وضعیت دستگاه ها این امکان وجود دارد که به صورت برخط ویژگیهای مختلف دستگاه را بررسی کرد به عنوان مثال در مورد دستگاه کارت پرینتر میتوان میزان ریبون باقیمانه، نسخه SDK، نام دستگاه، شعبه ای که دستگاه در آن قرار داد، خطای هر دستگاه و فعال و یا غیر فعال بودن آن را مشاهده نمود.

باتوجه به اینکه به صورت لحظه ای وضعیت دستگاه نمایش داده میشود به عنوان مثال چنانچه در دستگاه باز شود و یا هر خطای دیگری داشته باشد این پیام در ستون جزئیات نمایش داده خواهد شد. به این ترتیب در هر زمان امکان میتوان وضعیت دستگاه را مشاهده کرد.

ازطرفی این قابلیت در این برنامه وجود دارد که دستگاه های مختلف را بتوان همزمان مانیتور کرد. برای این کار نیاز است تا در بخش تعریف دستگاه نوع دستگاه و ویژگیهای آن تعریف شود و SDK آن در برنامه تعریف شود در این صورت میتوان با انتخاب هر دستگاه ویژگیهای همان دستگاه را به صورت برخط مشاهده کرد.

تعریف دستگاه های مختلف:  

در این قسمت امکان تعریف دستگاه بر اساس گروه و زیرگروه وجود دارد. پس از تعریف دستگاه با توجه به اینکه هر دستگاه میتواند ویژگیهای مختلفی داشته باشد این امکان فراهم شده که بتوان ویژگیهای منحصر بفرد هرکدام را به صورت داینامیک تعریف کرد. به عنوان مثال در خصوص دستگاه کارت پرینتر میتوان رمز قفل دستگاه را مثال زد.

تعریف فرآیند های دستگاه و اتصال به کسب و کار: 

یکی از چالش های مهم در مدیریت دستگاه های مختلف این است که هر دستگاه فرامین سخت افزاری مخصوص به خود را دارد که باید طی یک ترتیب خاصی فراخوانی شود. در برنامه سامیار برای حل این مشکل کافیست فرامین سخت افزاری در برنامه تعریف و SDK آن تعریف شود. سپس به راحتی بدون اینکه نیاز به نوشتن کد برنامه باشد میتوان فرآیند نحوه فراخوانی آنها را در سیستم تعریف کرد. پس از این مرحله میتوان API های مختلفی در سیستم تعریف کرد و بر روی آن فرآیند تعریف کرد و سپس با فرآیند دستگاه ارتباط برقرار کرد.

به روز رسانی فایل های دستگاه از طریق پنل مرکزی:

یکی از مشکلاتی که این روزها بسیاری از شرکت ها با آن دست و پنجه نرم میکنند ارسال نیروی انسانی جهت به روز رسانی فایل های دستگاه در شعب مختلف در سراسر کشور است. از طرفی در حین به روز رسانی هم خطاهای انسانی در بیشتر مواقع باعث بروز مشکلاتن فراوانی خواهد شد. در برنامه سامیار نیازی به ارسال شخص به شعبه جهت به روز رسانی و اطلاع از آخرین نسخه کلاینت وجود ندارد و از طریق پنل مدیریتی این امکان فراهم شده تا با مشاهده دستگاه نصب شده در هرشعبه، درصورت نیاز عملیات به‌روز رسانی به صورت تک تک و یا دسته ای هم انجام شود.